Ve středu Poslanecká sněmovna schválila mimo jiné zákon o jednom inkasním místu. Tento zákon se vyznačuje tím, že nejen zřizuje jedno inkasní místo pro výběr daní a pojištění, ale zároveň novelizuje mnoho jiných zákonů. Je to typický zákon posledních let, kdy vláda smíchá všechno dohromady, aby si zajistila, že poslanci budou povinni pro něj hlasovat i když s mnohými jednotlivostmi mají velký problém.
Jednou z těch jednotlivostí byla novela zákona o loteriích. Je dojemné sledovat tvrzení pana ministra Kalouska, že pro něj bylo hlasování v koalici o hazardu šokem, protože obce přišly, o nejprve 3 mld. Kč, a po jednom dni tuto částku zvýšil na 6 mld. Kč.
Je to samozřejmě nesmysl a tak jako vždy, chytrý a politikou protřelý pan ministr ihned po hlasování zahájil mediální ofenzivu, přičemž naši „skvělí“ novináři hned servilně opakovali slovní žonglování ministra Kalouska. Jak je však obvyklé u tohoto mistra improvizace, vše je úplně jinak. Především schválená novela loterijního zákona zavádí zdanění loterií 19 % daní z příjmu jako u ostatních podnikatelských subjektů, a to bylo hlavním cílem novely. Mimo tuto daň (a to bych rád zdůraznil, protože v médiích jsem to zatím nezaznamenal), se zavádí 20 % odvod. Tento odvod se má dělit na třetiny mezi obce, sport a neziskové organizace. Předpokládá se, že na 20 % odvod půjde více než 6 mld. Kč. To znamená, že obce dostanou asi o půl mld. Kč více než dosud, sport si polepší a pravděpodobně i „neziskovky“.
Takže teoreticky by mohli být všichni spokojeni. Pan Kalousek je však stratég a pravděpodobně slíbil starostům obcí podstatně více. Jsou s ním v TOP 09 a musí si také přijít na své. Takže skutečnost je taková, že obce nepřijdou o 3 nebo 6 mld., ale nedostanou to, co jim pan ministr slíbil. Ostatně teď se právě vede souboj o daňové kvó;ty jednotlivým městům, a kdyby se podařilo přidat městům peníze z loterií na úkor sportu a neziskových organizací, vyřešil by se i spor o to zda ubrat daňové výnosy velkým městům a přidat malým. Proto lze také chápat rozčílení pana ministra.
Není však pravda, že by zvítězila loterijní lobby, jak se rádoby spravedlivě rozohňuje ministr financí. Je zajímavé, že si pan ministr nevzpomněl, a náš „nezávislý“ tisk ani nešpitnul, že před třemi roky povolil pan Kalousek, coby ministr financí v Topolánkově vládě, internetové sázení. Dovolím si citovat z tisku koncem roku 2008: „Ještě před rokem prohlašoval ministr financí Kalousek, že sázení se v ČR může dostat na internet leda tak přes jeho mrtvolu. No a před pár dny mu sám otevřel cestu, když změnil názor a sázení po internetu povolil. Učinil tak ale způsobem, který potěšil tuzemské sázkové kanceláře, naštval jejich zahraniční konkurenty, vyděsil právníky a porušil usnesení vlastní strany (KDU-ČSL)“. Proto také všechna tvrzení pana ministra je třeba relativizovat.
Musím ještě reagovat na dvě tvrzení ministra financí. Jedno je, že obce budou financovat sport, humanitární a charitativní projekty. Představa o tom, že NNO, nadace a nadační fondy budou financovat obce je poněkud z jiného světa. Je to více než naivní představa a opět další eskamotérský kousek velkého slovního mága pana Kalouska. Velké množství nadací a neziskových organizací pracují nad rámec teritoria jedné obce. Jejich činnost je nenahraditelná a zároveň jen těžko financovatelná z rozpočtu jedné konkrétní obce. Jako příklad lze uvést ústav sociální péče, který sídlí v malé venkovské obci a přitom poskytuje své služby pro celý široký region. Obdobně lze uvést nemocnice, zdravotní ústavy, ale také divadla a jiná kulturní zařízení. Tento systém by vedl k tomu, že by se všechny významnější veřejně pospěšné aktivity začaly stahovat do metropolí.
Druhou lží, kterou neustále opakuje řada politiků, ale i většina médií je, že většina peněz určených pro neziskový sektor je vracena zpět loterijním společnostem. Dokonce někteří novináři používají slova o mafii. Dovolím si udělat malý výčet organizací podporovaných odvody z loterií. Národní divadlo, Národní galerie, Správa Pražského hradu, Česká filharmonie, Nadace Terezy Maxové, Nadace Naše dítě, Nadační fond Kapka naděje, Nadace charty 77, Nadace VIA, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR a mnoho dalších. Opravdu někdo uvěří, že představitelé těchto organizací se podílejí na nějakém podvodu?
Jistě je pravda, že i v odvodech neziskovému sektoru byly podvody, to je zřejmé. Na druhé straně je potřeba dodat, že kontrolu nad rozdělováním odvodů na dobročinné účely má ministerstvo financí, které nekonalo, jak bylo potřeba. Jsem přesvědčen o tom, že současná úprava loterijního zákona je spravedlivý a férový kompromis. Polepší si obce, které budou mít kompenzovány případné socio-patologické dopady v obcích, bude jasně zajištěno financování sportu, a to prostřednictvím MŠMT a nedojde ke kolapsu financování neziskového sektoru. Není pravda tvrzení ministra Kalouska, že si stát nad tímto systémem nemůže udržet kontrolu. Skončí podvody s odvody loterijních společností nejen kvůli nutnosti ministerského razítka a vysoké transparentnosti, ale také díky velmi vysokému zájmu médií o tuto oblast.
Je zajímavé, že pan ministr Kalousek se v diskuzích o zdanění a odvodech nikdy nezmínil o neziskových organizacích. Možná by si měl uvědomit, že spolky, nadace a nadační fondy, veřejně prospěšné organizace a další subjekty ovlivňují veřejné mínění více než starostové, kterým teď nadbíhá.