Příspěvek na péči

Dobrý den pan Krása.Moc bych Vás poprosila o pomoc při řešení příspěvku na péči.V lednu 2019 se nám v Kladensky porodnici po zpackanem porodu narodila dcerka Terezka.Byla 15minut resustitovana má nenávratně poškozeny mozeček,Dmo kvadruspasticku formu,epilepsií a byl nám uznán příspěvek na peci 2stupne.Dcerka se sama ani nehne,je vývojovo na 3mesicich a prognózy nejsou kladné.😢Nejenže se nám zroutil život ze dne na den stát tam vůbec nepomáhá.Napsali jsme námitku na rozhodnutí a ta nám byla zamítnuta.Pece o dcerku je náročná ,nesedí ,neleze,neotáčí se a oni ji uznali jako středně závislou což vůbec neodpovídá stavu dcerky.Muzete nám prosím poradit jak postupovat dal?Chceme Terezce dopřát rehabilitace máme este dva syny,a finančně to nejde zvládnout.Proto bojujeme za příspěvek od státu.Dekuji Vám moc za radu.Petrikova Veronika
 
Veronika Pet?íková

Vážená paní Petříková,

obávám se, že Vám příliš neporadím, protože ten problém spočívá v tom, že Vaše dcera je ještě příliš malá, aby ji byl přiznán vyšší stupeň PnP.

PnP se stanoví podle počtu základních životních potřeb, které osoba se zdravotním postižením nezvládne, nebo alespoň částečně. Ale jsou tam takové činnosti jako nakupovíání, péče o zdraví, osobní hygiena a podobně, které Vám posudkový lékař nemůže započítat, protože tyto základní životní potřeby neudělá ani úplně zdravé dítě. Nelze započítávat takové životní potřeby, které nezvládá zdravé dítě, protože v tom věku je nezvládá žádné dítě. Doporučuji Vám, abyste o zvýšení PnP požádala ve 3 letech Vaší dcery. Tam nepochybně bude již řada základních životních potřeb, které zdravé dítě již zvládne a tudíž Vám bude moci být zvýšen PnP. A to pravděpodobně na III. stupeň. Odhaduji, že teprve po 6 roku věku, by Vám mohl být přiznán IV. stupeň PnP. nemá příliš smysl, abyste podávali správní žalobu. Skutečnost, že jste obdrželi hned v prvním roce věku Vaší dcery II. stupúeň svědčí o tom, že posudkový lékař dobře ohodnotil zdravotní stav Vaší dcery.

S pozdravem Václav Krása