Dotaz k odejmutí příspěvku na péči

Dobrý den ,pane Kráso ,prosím o radu ohledně odebrání PnP .Syn ,15 let,těžká pareza brachiálního plexu ,Aspergr.syndrom,do r.2009 3.st.pnp,pak do r.2013 1.st. a průkaz ZTP/P,pak 2 .st.do r.2017, poté opět 1.st. a nyní odebrání s odůvodněním, že nepotřebuje pomoc druhé osoby.Uznal jen osobní ativity.Ale připravit si jídlo,ostříhat nehty,umýt vlasy,pověsit oděv na ramínko ,zapnout si knoflík,..?Odvolání bylo vyřízeno do 2 týdnů -zamitnuto.Prosim o eventuální radu ,co dál, samozřejmě,že nesouhlasíme,a hlavně s vyjádřením pana dr.posudkového,že už se syn v tomto věku zadaptoval se svým postižením!!Předem děkuji Křibík Zdenek
 
Zdeněk Křibík

Vážený pane Křibíku,

máte možnost zvolit dvě cesty. Můžete podat správní žalobu, kterou byste museli podat do 60 dní od doručení rozhodnutí o zamítnutí Vašeho odvolání. Správní žaloba se podává ke krajskému soudu. Stačí uvést, že podáváte správní žalobu proti zaítnutému odvolání, protože odvolací orgán nevzal v úvahu všechny okolnosti zdravotního stavu Vašeho syna. K žalobě přiložíte kopii rozhodnutí o zamítnutí odvolání. U správní žaloby Vás nemusí zastupovat advokát. Pokud je Vaše sociální slabá, doporučuji Vám, abyste současně se žalobou podali žádost o odpuštění soudních poplatků a případně, aby Vám byl přidělen advokát ex offo.

Další možností je, že nebudete podávat žalobu, ale po půl roce podáte novou žádost o přiznání příspěvku na péči pro syna, s odůvodněním, že došlo ke zhoršení zdravotního stavu. Mohli byste také požádat, aby Vaší žádost posuzoval jiný posudkový lékař. K této žádosti by bylo dobré mít novou lékařskou zprávu, kde by bylo uvedeno, že došlo ke změně zdravotního stavu Vašeho syna. Jde o to, že vyřízení správní žaloby trvá dlouho. 

S pozdravem Václav Krása