Dotaz brigáda

Dobrý den,měl bych dotaz.Pecuji o syna 2 stupen,má 10 let,jsem bez práce z důvodu každodenního dojíždění se synem do školy.Mam možnost brigády,jak to tedy u mě bude,zda budu muset platit sociální a zdravotní?Ještě mám dotaz,od 2 stupně pnp se to počítá do důchodu?Příspěvek pobirame 8 let,bude se mi tato doba zapocitavat?Četl jsem,že od 2-4 stupně se tato doba počítá.Dekuji za odpověď.Tomas.
 
Tomáš

Vážený pane Tomáši,

pokud Váš syn má přiznán II. stupeň PnP, tak se Vám péče počítá jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění, to znamená, že Vám nebudou chybět roky.

Pokud jde o placení sociálního a zdravotního pojiuštění z výdělečné činnosti, platí normální podmínky, jako u jiných zaměstnanců. To znamená, práce na DPP do výše 10 000,- měsíčně se platí pouze daň a neplatíte sociální a zdravotní pojištění, ale pokud ročně přesáhne tato částka 67 000,- Kč tak musíte zaplatit sociální i zdravotní pojištění. Pokud budete zaměstnán na DPČ, tak tam se platí sociální i zdravotní pojištění. Doporučuji Vám, abyste spíše přijal práci na DPČ a platil hlavně sociální pojištění, a to kvůli konečné výši starobního důchodu.

S pozdravem Václav Krása