asistent sociální péče

Vážený pane Krása, chtěla jsem se zeptat k pozici-asistent sociální péče. Vím, že asistent sociální péče musí být nahlášen ve formuláři příspěvku na péči dotyčné osoby, o kterou asistent pečuje. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s úhradou, kolik si asistent může říct maximálně za hodinu nebo ten asistent dostává celý příspěvěk na péči jako svou mzdu, ze kterého nic neodvádí? O kolik osob může asistent sociální péče pečovat? Může mít tak 2 či 3, pak už by se musel asi registrovat jako poskytovatel sociálních služeb? Děkuju. Petra
 
Petra

Vážená paní Petro,

způsob úhrady služeb od asistenta sociální péče záleží na dohodě mezi klientem a sociálním asistentem. Vyhláška č. 505/2006 Sb., stanoví hodinovou maximální odměnu u asistenční služby 130,- korun, ale to jen v případě, že služba je poskytována registrovanou právnickou osobou, která má jako hlavní činnost poskytování osobní asistence.

Samozřejmě, že můžete mít více asistentů na různé činnosti, ale záleží na Vás, jakým způsobem zaplatíte. je dobré si vést deník a nechat si podepsat, že převzali určitou částku peněz, a to proto, kdyby přišla nějaká kontrola, jak využíváte příspěvek na péči. odměna je přímo na ruku a není to mzda, tudíž se neodečítá žádné pojištění a daně a podobně.

S pozdravem Václav Krása