zraková vada

Dobrý den, zajímalo by mě jestli v novém zákoně jsou nějaké změny pro zrakově postižené. Na jedno oko nevidím a na druhém pouze 25% zúžení prostorového vidění plus glaukom. Při žádosti na příspěvek na mobilitu mi nepřiznali orientaci čemuž se i oční lékař divil. Děkuji za odpověď.
 
Dana

Vážená paní Dano,

v současné době se novelizuje zákon č.: 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Od 1. ledna se bude nově posuzovat nárok na průkazku OZP. Toto nové posouzení bude spočívat v tom, že se již nebude provádět sociální šetření v místě bydliště žadatele o průkaz. Doporučuji Vám podat novou žádost až po 1.1.2014.

S pozdravem

Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.
Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.