POSTUP POSUZOVÁNÍ LPK

Dobrý de, měla bych dotaz zdali mají LPK nějaká kritéria pro posuzování zdravotního stavu. Před lety mi byl LPK v Chomutově přiznán částečný invalidní důchod a kamarádovi přesně s tou samou diagnozou ale na Lounsku byl přiznán hned plný invalidní důchod. Je to již několik let, nyní mám již starobní důchod a spřibývajícím věkem i přibývající problémy. Mám cystu na ledvině,steatozu jater, DM II, celé postižení páteře a nyní po zákroku třetího úseku páteře. Nejhorší je že se stále musím někoho doprošovat o pomoc ,Nikam pořádně nedojdu a ani nemohu dlouho stát protože pak kolabuji. Mám teda dotaz zda je možné získat nobilitu což je asi pro LPK problém protože mobilita se vztahuje vlastně na příspěvek na Péči II stupně- středně těžká závislost.. Tak by mě hlavně zajímalo zda musí LPK posuzovat všude stejně a nebo se raději přestěhovat do jiného okresu? Děkuji.
 
PAVLA

Vážená paní Pavlo,

situace je složitější. Pro posuzování zdravotního stavu pro účely míry invalidity je hlavním vodítkem vyhláška č. 359/2009 Sb., o posuzování míry invalidity. Pro účely přiznání příspěvku na péči je hlavním kritériem pro posouzení míry závislosti zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a dále vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádí zákon o sociálních službách. Ve vyhlášce jsou rozpracovaná kritéria posuzování deseti základních životních potřeb. Posuzování pro účely přiznání průkazu OZP a přiznání příspěvku na nákup zvláštní kompenzační pomůcky se děje podle zákona č. 329/2011 Sb., o dávkách pro osoby se zdravotním postižením a vyhlášky č. 388/2011 Sb., kterou se zákon provádí. Souhlasím s Vámi, že hodnocení zdravotního stavu posudkovými lékaři je zcela nejednotné a často nepochopitelné. Pořád na to upozorňuji. Pokud chcete příspěvek na péči, podejte si žádost na Vašem ÚP. Proces posuzování může trvat až šest měsíců. Pokud si budete myslet, že jste byla špatně posouzena, doporučuji Vám, abyste se ve lhůtě odvolala. Nápomocná Vám může být poradna NRZP ČR, poradnanrzp@nrzp.cz , tel. 266753427.

Paní Pavlo, kandiduji ve volbách do Poslanecké sněmovny za Trikolóra Svobodní Soukromníci ve Středočeském kraji, a to na třetím místě. Byl bych moc rád, pokud máte známé v tomto kraji, abyste je poprosila, zda by mě mohli dát preferenční hlas.

S pozdravem Václav Krása