Prukaz ZTP bez trvaleho pobytu v CR

Dobry den, nemohu se nikde na internetu dohledat odpovedi. Jsem obcanka Ceske Republiky, ale bydlim trvale v Rakousku. Od roku 2014 pobiram z Cech invalidni duchod 3.stupne a mam 70% postizeni. v Rakousku jsem taktez v invalidnim duchodu, mam taktez uzano 70% postizeni a mam ZTP/P s asistencnim psem a i karticku parkovani. Casto jezdim do Cech za rodinou a pobyvam i hodne v Praze u meho pritele. Bohuzel me rakouska ZTP v Cechach nikde neplati a tudiz mam i Problem dokazat, ze jsem tezce nemocna a potrebuji neustalou pomoc meho asistencniho psa. Mam narok jako obcanka ceske republiky, ale bez trvaleho pobytu, si zazadat o prukaz ZTP? Ze zdravotnich duvodu nemohu jezdit dlouhe cesty autem, takze jezdim po cechach vlakem a autobusem a i tady musim diskutovat o tom, ze jsem nemocna a muj pes je opravdu asisencni pes, pozaduji po me cesky prukaz ZTP, ktery nemam. Mam Komplexni PTDS a komplexni disoziativni poruchu, coz zpusobuje vazne poruchy vedomi, komunikace i orientace. Doufam, ze me muzete poradit, co muzu udelat. Dekuji J.H
 
Janet Hubner

Vážený pane Hubnere,

jako občan ČR máte samozřejmě na průkaz ZTP nárok a musíte si požádat na Úřadu práce, a to asi na nejbližšímu k Vašemu bydlišti. 

Pokud jde o asistenčního psa, tak ten v ČR není nijak právně definován, a tudíž záleží vždy na poskytovateli konkrétních služeb, dopravních, ubytovacích a podobně, zda Vám psa bude tolerovat.

S pozdravem Václav Krása