nepriznany invalidni duchod

Dobry den, manzel se v roce 2018 lecil s rakovinou 4. stupne, lecba zabrala a prozatim je nador pryc, rakovina se nevratila. Nicmene po lecbe ma zavazne nasledky. V dubnu 2019 si podaval zadost o invalidni duchod predevsim kvuli neustale vycerpanosti. Po lecbe mel i takove nasledky jako je castecna ztrata sluchu na jedno ucho, dvoji videni kvuli zasazeni ocniho nervu, castecna ztrata slin a chuti, krece v casti obliceje, problemy se stitnou zlazou. Prislo mu vyrozumeni, ze jeho pracovni schopnost  je snizena o 20 %, tedy ze nedosahne ani na prvni stupen. Proti tomu se odvolal, po dalsich 4 mesicich prislo nove vyrozumeni, ze novy zaver je snizeni pracovni schopnosti o 10 %, tedy dle meho nazoru uz naprosty vysmech. V dobe, kdy se resilo odvolani, se manzelovi projevily dlouhodobe nasledky lecby, konkretne epilepsie, nekrozy na mozku s velkymi otoky, velke vykyvy nalad, velmi spatne snaseni sebemensiho stresu, nastoupily velke uzkosti. Pocitali jsme s tim, ze manzela v ramci odvolani kontaktuji, ze bude svolana komise nebo ze ho lekar kontaktuje, pripadne ze kontaktuje alespon manzelovu obvodni lekarku, ktera mela k dispozici vsechny nove lekarske zpravy. Nic takoveho se nestalo, v podstate se v letosnim lednu posuzoval manzeluv zdravotni stav v lonskem dubnu. Dodam, ze manzelovi je ted 39 let, ma vystudovanou vysokou skolu a po skole neustale pracoval, mame dve male deti (9 a 4 roky), takze samozrejme mame problemy se zabezpecenim rodiny. Manzel musel po ukonceni nemocenske (nebyla mu uz dale prodlouzena) nastoupit aspon na polovicni uvazek, ale od prosince, kdy se mu objevila epilepsie, uz nemuze ani vychazet z bytu, v podstate temer neustale lezi - zatim to vykryva dovolenou, ale ta uz je temer pryc. Proste a jednoduse - jestli by nekdo mel mit plny invalidni duchod, jestli nekdo potrebuje pomoc od statu, je to on. Vim, ze by rada znela: podejte si novou zadost, to ale ma dva hacky: 1) duchod se bude pocitat z manzelova polovicniho uvazku, nikoli z puvodniho vydelku, 2) prisli bychom o penize od dubna 2019, ktere potrebujeme, protoze ted zijeme castecne ze svych uspor. Rada bych se vas zeptala, jak se proti tomuto postupu CSSZ branit, jestli podat dalsi odvolani, nebo podat zalobu a o duchod se soudit, kde najit vhodneho pravnika, jestli kontaktovat ombudsmana nebo se o vse postarat sami, proste cokoli, co by v nasi situaci pomohlo. Moc dekuju za odpoved
 
Dominika Kovarikova

Vážená paní Kovaříková,

především Váš manžel měl jít za odborníkem specialistou, například neurologem, aby bral nemocenské dávky a nikoliv si čerpal dovolenou. 

Bohužel asi nelze udělat nic jiného než podat novou žádost. I když chápu Vaše obavy, že žádost bude počítána z nižšího základu. Ono tak úplně pravda není, protože se vždy bere posledních 5 nebo 10 let, a to podle toho, co je výhodnější.

Můžete se bránit samozřejmě soudní cestou, a to správní žalobou, kterou musíte podat do 2 měsíců od zamítnutí Vaší námitky.Správní žaloba se podává ke Krajskému soudu. Stačí uvést, že posuzující orgán nevzal v úvahu všechny okolnosti zdravotního stavu u žádosti o ID a dále nepřihlédl k tomu, že zdravotní stav se neustále zhoršuje. Čímž porušil zákon.

Soudní rozhodování může trvat rok. Zároveň při případné žalobě požádejte o upuštění pod soudních poplatků, a to ze sociálních důvodů a dále také můžete požádat o advokáta ex offo. Přesto si myslím, že důchod zpětně od dubna Vám asi přiznán nebude. Ale zkusit to můžete. nelže však podat obojí, novou žádost a žalobu. Takže je to na Vás.

Pokud byste podávali novou žádost, tak je potřeba mít novou zdravotní zprávu a žádost byste podávali tak, že na základě předchozího zdravotního stavu došlo k další progresi obtíží. V každém případě Vám doporučuji, aby manžel nastoupil znovu pracovní neschopnost.

S pozdravem Václav Krása