dotaz

Dobry den,pane Kráso Ráda bych se Vás zeptala.Mám roztroušenou sklerosu,je mi 42let.Mam 2.stupen invalidity,pobíram 3.stupen péče,před měsícem jsem si požádala o 3.stupe Invalidního duchodu splnuji 70procent dle lékařu i na CSSZ.Letos v březnu mi schvalili Invalidní vozík. Chci se zeptat: 1.Jestli budu nít nárok na příspěvek na bydlení ve 3.stupni ID? 2.Jak dlouho budu brát ten 3.stupen ID.?nebo jak to vůbec je.Jsem ochrnutá natřičvrtětěla.Děkuji moc S pozdravem Andrea Houdkova.
 
Andrea Houdková

Vážená paní Houdková,

příspěvek na bydlení se odvíjí od příjmů žadatele. To znamená, že když Vám bude přiznán ID III. stupně a zvýší se Vám výše důchodu, tak se to pravděpodobně projeví ve výši příspěvku na bydlení. Ale není to tak, že byste neměla nárok na příspúěvek na bydlení proto, že berete III. stupeň ID. Je to pouze o výši příjmů.

Jak dlouho budete pobírat III. stupeň ID záleží na rozhodnutí posudkové komise. Je možné, že ve  Vašem případě může být důchod stanoven trvale, protože máte nemoc, která je progresivní a nelze předpokládat zlepšení zdravotního stavu. V rozhodnutí, které obdržíte, byste měla mít také uvedeno, zda je III. stupeň ID přiznán trvale nebo na určitou dobu.

S pozdravem Václav Krása