Ministr Kalousek a senátor Kubera se v dnešních televizních debatách vyjádřili k demonstraci 17. listopadu na Václavském náměstí. Pan Kalousek uvedl, že „některé nevládní organizace podle něj 17. listopad zneužily. Volání po změně systému právě o 17. listopadu považuji za nestoudné“. Pan senátor tomu dodal korunu, když uvedl, že „Trošku mě děsily ty tři dámy, které mi připomínaly jiné výročí, a to výročí starší – studentských demonstrací v roce 1939. Když se podívám na dokumentární filmy o nástupu Adolfa Hitlera k moci, tak v prvních řadách byly vždy tyto fanatické ženy, které tam křičely Heil Hitler,“
Protože jsem byl u příprav všech demonstrací, které se uskutečnily v rámci spojenectví „Stop vládě“, mohu věrohodně prohlásit, že nikdo si nepřeje změnu demokratického systému ani „návrat ke komunistickému centralismu“ jak to nazval ministr Kalousek. Je to cílená manipulace, která má občany znejistět a snažit se je přesvědčit, že všechny ty iniciativy touží po zvratu současného systému. To je samozřejmě nesmysl.
Zásadní otázkou je, zda občané považují současnou vládu a její činy za legitimní. To není snaha o změnu systému, ale snaha o změnu stylu vládnutí, a to je zásadní rozdíl. Stačí si položit pár otázek a hned je zřejmé o co jde. Je opravdu legitimní, že vláda se opírá o podporu strany, která neprošla volbami? Obdobný problém tady byl v roce 1998 při vzniku Unie svobody. Tehdy se však všechny demokratické strany dohodly na předčasných volbách. Je legitimní přehlasovat nejtěsnější většinou veto prezidenta v důchodové reformě, když nejen drtivá většina občanů je proti, ale i řada odborníků? Je legitimní postupně privatizovat veřejný sektor, když většina občanů s tím nesouhlasí a denně pociťuje důsledky těchto kroků?
O způsobu vládnutí uvedu jednu zkušenost. Při projednávání sociální reformy ministerstvo financí trvalo na tom, že náklady na reformu budou 5,3 mld. Kč, což je nepřijatelné. Na připomínkovém řízení zástupkyně ministerstva trvala na tomto čísle. Pan náměstek Šiška uvedl, že věc má dojednanou s náměstkem ministra financí. Když úřednice nedala pokoj, pan Šiška jí něco pošeptal do ucha a od té doby úřednice z ministerstva financí už nepromluvila. Vláda prosadila svou přes odpor prakticky všech zúčastněných.
Nedávno prohlásil předseda nejvyššího správního soudu, že stát není schopen dodržovat vlastní zákony. To svědčí o postupném rozpadu struktur. Vymahatelnost práva ohrožuje nejen jednotlivce, ale i podnikatelské subjekty. Jestliže se občan nedomůže svého práva tak ztrácí část svojí svobody! Jsou vymýšleny nesmyslné elektronické evidence o občanech, které opět zmenšují svobodu jednotlivce. Důležité pro realizátory těchto projektů je, že z veřejných prostředků se napakují podivní podnikatelé, kteří se přisáli na stát a vymýšlejí jeden sledovací systém za druhým.
Proto si myslím, že občanské iniciativy nezneužily výročí 17. listopadu, ale využily jej k tomu, aby ukázaly na problémy, které ve společnosti jsou. Tento den je dnem boje za svobodu a demokracii. Svoboda a demokracie však není jednou daná, musí se pořád vyvíjet a obnovovat. Mezi základní atribut demokracie patří nepochybně dialog mezi vládnoucí mocí a občany, které zpravidla zastupují různé iniciativy. Tento dialog dnes velmi často chybí.
Na závěr ještě několik slov k růstu moci komunistů. Na manifestaci jsem také viděl vlajky se srpem a kladivem. Jako pořadatelé jsme hlasitě řekli, že tito lidé k nám nepatří, což média vůbec neuvedla. Vládní strany by měly důkladně analyzovat, proč rostou volební preference komunistů. Určitě to není hlouposti občanů. Každý čin má svoje důsledky, každá akce vyvolá reakci. Současný rozpad státních struktur, neschopnost komunikace nutně vyvolává preferování jiných uskupení. Pan Kalousek i pan Kubera by si měli uvědomit, že dehonestováním občanských iniciativ, které jsou schopny dialogu, jen posilují extrémistické síly.