info ke koupi auta Dobrý den,dospělá dcera dostala příspěvek na koupi auta.Je omezená ve svéprávnosti,já jsem její opatrovník.Zakoupené auto musí být v kupní smlouvě psáno na dceru a v technickém průkazu musí být zapsána jako majitel?Zbytek ceny auta doplatili rodiče.Děkuji za odpověd Věra

Vážená paní Věro,

 je to skutečně tak, že auto musí být zapsané na Vaši dceru a Vy budete v technickém průkazu jako provozovatel. 

S pozdravem

Mgr. Václav Krása 

zamítnutí žádosti o příspěvek na auto Dobrý den Vážený pane Kráso, dovolím se na Vás obrátit pro radu ohledně zamítnutí žádosti příspěvku na auto pro mého tatínka. Žádal o příspěvek na motorové vozidlo, žádost byla zamítnuta. Otec doložil několik zpráv o jeho zdravotním stavu - je těžký cukrovkář, v posudku o jeho zdravotním stavu dle posudkové komise je výčet : - jde nepochybně o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, příčinou DNZS je povšechná atherosklerosa, především věnčitých tepen a tepen DK s ICHS, kde stav po 5 násobném bypassu, výkonostně EF LK 55-60% a s ICHDK, kde stacionální uzávěr dist. třetiny AFS oboustranně s kolaterizací, závažná stenosa APF vlevo, úplná oblierace dist. 2/3 ATA až ADP a disfusní změny i ATP, tok do periferie patrný, nově závažná stenosa odstupu APF vlevo. Nejde ve smyslu §9 odst. 2 a 4 zákona č. 329/2011 Sb., ve znění zákona 228/2019 Sb. o osobu se zdravotním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdrav. stavu uvedeným v příloze tohoto zákona, protože nejde o těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí, uvedenou v písm. bodu 1 části I. přílohy k citovanému zákonu, nejde o zdrav. stav, uvedený v části II této přílohy. Nepochybně ale otec vadu nosného a pohybového aparátu má, neujde ani 30 metrů, díky nemoci cév a tepen, a těžké cukrovce, není schopen dlouhodobějšího pohybu. Mínila jsem, že po novele zákona z 1.3.2020 se na něj nově budou tyto skutečnosti vztahovat. Mohl byste mi prosím poradit, zda má smysl se odvolávat a na co se v odvolání případně zaměřit ? Jsem laik, nedokážu přesně vysvětlit veškeré pojmy z lékařské hantýrky, ale svými slovy : otcův zdravotní stav díky cévám a srdci už nikdy lepší nebude, stav se neustále zhoršuje, předloni prodělal klinickou smrt, kdy díky cévám málem odešel, byl v komatu. Nohy má úplně bílé a strašně hubené, hrozně ho bolí. Dojíždí do IKEm a do Kladna do nemocnice, pak i u nás v Rakovníku. Moc děkuji za Vaši pomoc S pozdravem Vanda Jeličová

Vážená paní Jeličová,

od března letošního roku byly rozšířeny diagnozy, na které je možné přiznat příspěvek na kompenzační pomůcku. Na příspěvek na nákup motorového vozidla se však úprava nevztahuje. Sice se můžete do 15 dní odvolat, ale obávám se, že byste neuspěli.

S pozdravem Václav Krása

Auto Dobrý den pane Kráso, chci se zeptat zístala jsem příspěvek na auto vzhledem k pandemii koronaviru jsem nestihla do tří měsíců pořídit auto dá se prodloužit kupní doba auta?Děkuji

Vážená paní Lucie,

samozřejmě, že můžete požádat ÚP o prodloužení lhůty na nákup motorového vozidla a koronavir je samozřejmě důvodem k takovému postupu.

S pozdravem Václav Krása 

Prispevek na auto Dobry den pane Krása, chtěla bych vás poprosit o radu - mamka je onkologicka pacientka po operaci,chemoterapii a ozařování. Po chemoterapiich má takzvanou toxickou polyneuropatii,necitlivost,brneni a pálení nohou a rukou,kvůli čemuž špatně chodi a nevydrzi stát ,cely den pro bolesti nohou leži a když tak chodí jen po byte a do schodů ji to nejde.Má artrozu v obou kolenech 2-3 st. a špatnou páteř. Dříve byla fit ,ale teď je i v péči psychiatra.Myslíte , že má smysl podat žádost o příspěvek na auto ? Má průkaz Ztp a pnp druhého stupně .Děkuji za odpověď.

Vážená paní Jano,

 je to velmi diskutabilní. Jde o to jestli Vaše matka zvládne chůzi nebo jestli nechodí pro bolesti, což je rozdíl. Obávám se, že byste se žádostí o příspěvek na nákup motorového vozidla nemuseli uspět, protože zákon jasně říká, že musí jít o amputaci aspoň jedné nohy nebo nepohyblivost dolních končetin. To si myslím, že Vaše matka nesplňuje. Ještě by bylo možné, pokud by Vaše matka měla problém se srdcem a dýcháním a to v takovém rozsahu, že nepohyblivost je způsobena nedostatečnou činností srdce nebo plic. Žádost můžete podat, ale výsledek je velmi nejistý. 

S pozdravem

Mgr. Václav Krása 

Dotaz na příspěvek na nákup vozidla pro ZTP/P Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, kdy požádat o příspěvek na zakoupení vozidla pro osobu ZTP/P. Žádost na příspěvek byla naposledy podaná 5.3.2014, žádost nebyla uznaná, probíhalo odvolací řízení, nakonec vše skončilo u soudu. Soud po více jak roce rozhodl, že nárok vzniknul a že byla porušena základní lidská práva ze strany úřadu. Následně bylo za poskytnutý příspěvek zakoupeno vozidlo a vzniká problém jestli můžeme požádat o nový příspěvek v roce 2021, nebo až následující rok 2022. Dále by nás zajímalo, jakým způsobem nyní jsou posuzovány majetkové poměry při žádosti o příspěvek na nákup vozidla. Syn pobírá invalidní důchod a my dva pečující máme starobní důchody, zajímá nás pouze zda vůbec má cenu o daný příspěvek žádat, jiné příjmy nemáme. Děkuji předem za odpověď. Hana Kocúrová Trutnov

Vážená paní Kocúrová,

Vy jste sice žádala v roce 2014, ale vlastní plnění bylo pravděpodobně v roce 2015. Z tohoto důvodu se domnívám, že můžete požádat o nový příspěvek až v roce 2022. Majetkové poměry se dnes posuzují tak, že je posuzován příjem společně posuzovaných osob, to je osob, které bydlí ve společné domácnosti, přičemž příspěvek na péči se do příjmůl nezapočítává. Vzhledem k tomu, že od roku 2020 platí nová úprava zákona č. 329/2011 Sb., kdy částka 200 tisíc korun je vyplácena všem, kteří mají nižší příjem než 16ti násobek životního minima, tak se domnívám, že je prakticky všem vypolácena plná výše příspěvku. Pokud bydlíte dvě osoiby, tak by Váš příjem musel činit přibližně 100 000,- korun měsíčně, což asi není.

S pozdravem Václav Krása 

nákup automobilu Dobrý den ráda bych se zeptala na nákup nového automobilu. Již tento rok mám možnost požádat o nový příspěvek k zakoupení osobního automobilu. Ráda bych se dotázala zdali musím přesně zachovat i měsíc pro podání žádosti. Děkuji

Vážená paní Zuzano,

myslím, že nemusíte zachovat přesně měsíc Vaší žádosti, protože než proběhne správní řízení, tak určitě naplníte čas 7 let od poslední žádosti.

S pozdravem Václav Krása 

příspěvek na zvláštní pomůcku Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat když mi byl schválen příspěvek na nákup vozidla 200 000 Kč a já bych si koupil nové vozidlo za cenu přibližně 450 000 Kč. Můžu zbytek ceny sjednat na leasing? A mohu uplatnit na FÚ vrácení DPH? Děkuji Vám za odpověď.

Vážený pane Kábele,

automobil, který koupíte z příspěvku na nákup motorového vozidla a na který budete uplatňovat vrácení DPH, musí být ve Vašem vlastnictví. V případě lisingové smlouvy je až do konce zaplacené poslední častky lisingu vozidlo majetkem lisingové společnosti. Tudíž není možné, abyste 200 000,- Kč použil jako prvotní akontaci a po té splácel lising.

S pozdravem Václav Krása 

Příspěvek na zvláštní pomůcku Vážený pane Kráso, můj otec požádal o příspěvek na zvláštní pomůcku - motorové vozidlo. Je mobilní, ale pouze s přenosným kyslíkem. Automobil, kterým se dopravuje ke všem lékařům dosluhuje a je pro něj důležitý (lékaře má 100 km daleko-  VFN Praha a 50 km - FN Hradec Králové). Sanitku zatím nevyužíváme. Příspěvek mu byl odmítnut. Můj dotaz zní, zda se tento příspěvek poskytuje pouze při pohybových a mentálních problémech nebo má cenu zkusit odvolání i při plicních a srdečních nemocech? Případně zda byste mi mohl poradit, jak odvolání formulovat. Předem Vám moc děkuji a přeji hodně zdraví. Petra

Vážená paní Petro,

bohužel je to tak, že skutečně příspěvek na nákup motorového vozidla není poskytován na nové diagnózy, které platí od 1.3.2020. U těchto diagnóz je možné požádat o dávku na nákup jiných kompenzačních pomlcek, ale na auto skutečně ne. Pokusíme se ještě tuto věc zvrátit, ale bude to chvíli trvat.

S pozdravem Václav Krása 

. Dobrý den. Děkuji za rychlou odpověď na můj dotaz. Asi jsem se v něm špatně vyjádřil ohledně vrácení DPH z koupi auta za státní příspěvek. Při předešlé koupi mi autobazar prodal auto bez DPH já jsem zanesl fakturu za nákup vozu na finanční úřad a ten posléze vyplatil DPH autobazaru. Ještě by jsme měl dotaz ohledně té výše DPH z koupeného vozu. Když dostanu příspěvek v plné výši tj. 200 000 Kč a za tu cenu budu kupovat ojetý vůz z bazaru tak jaká bude částka té DPH kterou mohu uplatňovat ? DPH je tuším že 21%.Alespon v roce 2013 tomu tak bylo. Předem moc děkuji za Vaší odpověď.

Vážený pane Čumpelíku,

vůbec nezáleží zda je cena vozu 200 tisíc, nebo 400 tisíc, pokud se jedná o ojeté vozidlo a kupujete jej z autobazaru. U takového vozu se vrací DPH pouze z rozdílu cen mezi nákupní cenou, kterou vydal autobazar za nákup vozu a cenou, za kterou Vám auto prodal. Tpo znamená, že když rozdíl cen bude 50 tisíc, tak DPH je 21 % z této částky, což je cca 10,5 tisíce. Na tuto vratku DPH byste měl nárok.

S pozdravem Václav Krása 

. Děkuji za Vaši odpověď ohledně mého dotazu na příspěvek na zakoupení motorového vozidla. Ještě by jsem se chtěl zeptat jestli stále platí odpočet DPH na zakoupené vozidlo ze státního příspěvku a zdali ho proplácí prodejci auta úřad práce jak tomu bylo při předešlém příspěvku který mi byl přiznán v roce 2013. Děkuji za odpověď.

Vážený pane Čumpoelíku,

odpočet DPH na zakoupení automobilu z příspěvku na nákup motorového vozidla stále platí, ale samozřejmě to neproplácí prodejce. To, že Vám to udělal je nestandardní způlsob. Správný způsob je požádat FÚ.

Pokud to prodejce znovu udělá, je to jeho věc, ale nikde netvrďtě, že se to tak má dělat.

Ještě Vás upozorňuji, že pokud byste kupoval ojetinu, tak se vrací pouze DPH z rozdílu nákupní a prodejní ceny.

S pozdravem Václav Krása 

Příspěvek na auto Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bych mohla mít nárok na příspěvek na auto. Mám Bechtěrevovu chorobu II. stupně, je mi 49 let.

Vážená paní Kostková,

pokud v zásadě můžete chodit a ujdete schody do prvního patra, tak se obávám, že by Vám příspěvek na nákup motorového vozidla nebyl přiznán.

S pozdravem Václav Krása 

Příspěvek na auto. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Mám 4 letého syna je autista druhého stupně. Nedávno nam přiznali kartu ZTP. Chtěla bych se zeptat zdali by nám uznali příspěvek na auto. Syn chodí do speciální školky kterou máme hodinu cesty MHD. Ač autobus zvládne tak jakmile už presahneme cestu delší jak 20minut začne být vzteklý a už tam nechce být. Vím že příspěvek na auto je spíše pro lidi na vozíčku nebo tak ale zajímalo by mě jestli přiznávají příspěvek i autistum. Díky za odpověď.

Vážená paní Lucie,

zákon č. 329/2011 Sb., o dávkách pro zdravotně postižené osoby stanoví v § 9, odst. 2., (2) Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku poskytovaný na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí anebo těžkou nebo hlubokou mentální retardaci charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.

Z tohoto znění je zřejmé, že nemáte nárok na příspěvek na nákup motorového vozídla. Je mi to líto.

S pozdravem Václav Krása

Příspěvek na auto Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu, zda máme nárok na zvláštní pomůcku (koupi auta)nebo raději ani žádost nepodávat. Syn(9let) je držitelem průkazu ZTP/P má (a teď si nejsem jistá buď 3.nebo 2.st..příspevek činí 6600kč)narozen s dysplazií kyčelních kloubů,hypermobilotou a syndrom Ehler Danlos.Je již po mnoha operacích kyčlí a chodidla.Chodí pouze s pomocí ortéz.Bohuzel stav se u něj nelepší,ba naopak vidíme po operacích zhoršení (to má na svědomí těžká hypermobilota)Syn je ale hodně živé dítě a se svým hendikepem opravdu statečně bojuje... zkouší i tělocvik ve škole,kolo,"litá"s klukama... Nyní nám pomalu ale jistě dosluhuje staré auto a tak uvažujeme nad koupí nového.Auto je pro nás opravdu nezbytnou součástí.Každy den vozím kluka do školy i ze školy (školu má 2km a to neujde,nebo opravdu jen z vypětí všech sil) dále ho vozím na rehabilitace,na kroužky,do Prahy do Motola(200km) často také protetika a jiné...A tak se ptám, myslíte, že i my bychom měli nárok na příspěvek na vozidlo,nebo alespoň na odpočet DPH? Je mi trapné žádat,ale bohužel nemáme tolik finančních prostředků a i tak si na auto budeme chtě nechtě půjčit.. Moc děkuji za váš názor a přeji hlavně pevné zdraví. S pozdravem Veronika

Vážená paní Veroniko,

 myslím si, že žádost o příspěvek na nákup motorového vozidla byste měla podat, protože za to nic nedáte. Je důležité, jak Váš syn je schopen chůze. Pokud by nebyl schopen chůze, například po schodech, nebo více než 200 m, tak by pravděpodobně obdržel příspěvek na nákup motorového vozidla. Záleží na lékařské zprávě, kterou byste si měli vyžádat a přiložit jí k žádosti. 

Pokud jde o vratku DPH při nákupu motorového vozidla, tak tu je možné využít pouze v případě, že je přiznán příspěvek na nákup motorového vozidla. Tudíž, pokud nebude příspěvek přiznán, nemůžete také uplatnit vratku DPH.

S pozdravem Václav Krása 

 

dotaz na příspěvek na zakoupení mot. vozidla Dobrý den. Pane Krása potřeboval by jsem od Vás informaci ohledně státního příspěvku na zakoupení motorového vozidla. Jsem držitelem průkazu ztp/p, mám plný inv. důchod třetího stupně, od svých 16ti let jsem po vážném urazu kdy mi byli amputovány obě horní kočetiny ( pravá celá, levá pod loktem ). Dále mám další zdr. potíže ( osteoporoza kyčlí, mám díky tomu dost velké potíže s chůzí, bude mi předepsán oretopedem inv. vozík až pomine doba koronaviru, díky které ted pan doktor neordinuje, dále čekám na operaci ledviny která mi bude odebrána z důvodu 100 procentní nefunkčnosti, dále pak operace kotníku který se mi vyvrací a je nestabilní ) a chtěl by jsem se Vás tímto dotazem zeptat na jak velkou částku příspěvku mám nárok. Před sedmi lety mi byl přiznán příspěvek ve výši 150 000 s tím že nemám inv. vozík proto tato částka. Koukal jsem na portál MPSV a tam je psáno že se to odvíjí od výše životního minima. Moc jsem tomu neporozuměl, proto se obracím na Vás s tímto dotazem. Můj inv. důchod činí měsíčně 11900 kč, mám 9ti letou dceru ke které mám vyživovací povinnost. Bydlím sám v pronajatém bytě. Předem moc děkuji za Vaší odpověd. P. Čumpelík

Vážený pane Čumpelíku,

od roku 2019 je zvýšena hranice příjmů na přiznání příspěvku na nákup motorového vozidla v plné výši. Tato hranice příjmů je na 16. ti násobku životního minima společně posuzovaných osob. To znamená asi 50 tisíc korun na jednotlivce. Pokud nemáte mimořádné příjmy, tak je jisté, že Vám bude přiznánpříspěvek v plné výši, to je 200 000 Kč.

S pozdravem Václav Krása

Dph Dobrý den pane Krása chtěl bych se zeptat jak je to z vrácení dph když je auto předváděcí a je registrováno na spz autosalonu bude vráceno celé dph,nebo se považuje za ojeté?Děkuji za odpověď.Petr(příspěvek byl schválen)

Vážený pane Petře,

pokud Vám bude auto prodáno i s DPH, tak byste mohl uplatnit vratku až do výše 100 000 Kč. Ovšem nesmí to být koupě přes autobazar, ale jako nové od prodejce.

S pozdravem Václav Krása