ZTP Dobrý den,. jsem těžce nedoslýchavá, levá strana praktická hluchota, pravá velmi těžka nedoslýchavost. Dle fowlera ztráta 81 %. Chtěla bych si zažádat o ZTP. Mám šanci? Mám řidičský průkaz, je možné, že by to mohlo ovlivnit, když by v lékařské zprávě byla uvedena špatná orientace, že bych o něj mohla přijít? Děkuji

Vážená paní Petro,

doporučuji, abyste si podala žádost o průkaz ZTP, protože na základě něho můžete používat označení neslyšícího nebo nedoslýchavého řidiče. Skutečnost, že jste téměř neslyšící by neměla mít vliv na Váš řidičský průkaz, protože lidé neslyšící mohou mít řidičský průkaz.

S pozdravem Václav Krása 

vyhrazené parkovací místo Jsem držitelem průkazu ZTP s platností do 27.6.2026, v místě bydliště na Praze 13 mám vyhrazené parkovací místo pro můj vlastní osobní automobil v ulici Janského 2420/21. Od úřadu městské části P-13 jsem obdržel emailovou zprávou upozornění o ukončení platnosti užívání vyhrazeného parkovacího místa k 31.7.2020 s tím abych vyplnil přiloženou "žádost o povolení zřízení vyhrazeného parkoviště pro vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou". Do formuláře žádosti jsem povinen uvést že buď 1.jsem vlastníkem motorového vozidla, držitelem řidičského oprávnění a vozidlo řídím sám, nebo 2.Majitelem vozidla je člen rodiny..... na kterého jsem přepravou plně odkázán. Až doposud jsem vozidlo řídil sám, ale bohužel pro pokročilý věk 92 let mi již nebylo vydáno lékařské potvrzení o způsobilosti k řízení, tak mi nezbytnou přepravu mým autem zabezpečuje člen rodiny.Podle předaného mi formuláře žádosti o povolení zřízení vyhrazeného parkoviště to zřejmě už nebude možné, protože člen rodiny který mi přepravu zajišťuje musí být vlastníkem vozidla. Ptám se proto, proč mi nemůže být přiznán nárok na vyhrazené parkoviště jako vlastníku vozidla a držitele průkazu ZTP,který k provozu vozidla využívá člena rodiny a naproti tomu nárok na vyhrazené parkoviště bude splňovat člen rodiny bez zdravotního postižení,pokud bude majitelem vozidla. Děkuji za posouzení.

Vážený pane Ludvíku,

je to tak, že zřízení či zrušení vyhrazeného parkovacího místa je plně v kompetenci obcí a neupravuje jej žádný zákon. Pouze ve vyhlášce  č. 398/2009 Sb., o technických požadavcích zabezpečujících bezplatné užívání stavehb jsou stanoveny rozměry vyhrazeného parkovacího místa. Obec pravděpodobně dělá nějaké nové posouzení a asi by bylo nejlépe s nimi jednat. Víc Vám opravdu poradit nemohu.

S pozdravem Václav Krása 

Parkování v modré zóně + připravované elektronické známky 2021 Vážený paně Kráso, ráda bych věděla, jak se řeší situace, kdy velmi malé množství parkovacích míst u modrých zón nestačí pokrýt potřebu vlastníků průkazů  ZTP/P s platnou parkovací kartou. Nejednou se nám stalo, že jsme museli zastavit opodál, kde už ovšem vyhrazené místo nebylo a my tím riskovali vyfocení vozidla.V autě vozíme našeho těžce postiženého syna, který je sice plnoletý, ale nikdy nebyl a nebude vlastníkem vozidla. Dřív byla možnost parkovat "kdekoliv" a v případě problémů na policejní služebně situaci vyřešit prokázáním se platnou průkazkou.Nyní se zdá, že pokud je vyhrazené parkovací místo obsazené (což většinou je), je platný průkaz s park.kartou naprosto k ničemu a pokuta nám hrozí jako komukoliv jinému. Je nějaká možnost, jak tuto situaci řešit  a neriskovat pokutu ? Je nutné vzít v potaz,že v mnoha případech je to tak, že postižená osoba s průkazem není a nikdy vlastníkem automobilu nebude, ale je nějakou blízkou osobou pravidelně dopravována. Stejný problém by mohl nastat u avizovaných dálničních známek, kdy je nutné vzít v potaz, že osoba, která má nárok na bezplatnou dálniční známku nemusí být vlastníkem automobilu a je tudíž nezbytné, aby tato osoba měla možnost zaregistrovat si "na sebe"vozidlo, kterým budu převážena, i když k němu nemá žádný vlastnický vztah. Děkuji předem.Kloudová    

Vážená paní Kloudová,

problém s modrými zónami velmi dobře znám, ale bohužel, města, která je používají nemají vyřešeno parkování držitelů průkazu ZTP a ZTP/P, kteří mají parkovací kartu. Snažíme se apelovat na vedení Prahy, abychom nějaký systém zavedli, který by umožnil na krátkou dobu parkování v modré zóně. Zákon tyto věci neupravuje a záleží jen na jednotlivých městech, jak k tomuto problému přistoupí.

Pokud jde o dálniční známky, ta situace je složitá a asi se bude řešit tak, že každý držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P bude mít na sebe zaregistrováno jedno auto, u kterého se nebude platit dálniční známka. Dojde ke zhoršení současné situace. Je to však obdoba řešení například na Slovensku a i v dalších zemích. Zatím nevidím východisko z této patové situace.

S pozdravem Václav Krása 

Nárok na parkovací místo Prosim o informaci na nárok parkovacího místa pro auto označené ZTP před bydlištěm postiženého.Děkuji Korec.

Vážený pane Korec,

není žádný právní nárok na zřízení vyhrazeného parkovacího místa před bydlištěm držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Tato možnost je dobrovolná a záleží na posouzení obce, zda takové vyhrazení místo zřídí. Musí k tomu být vyjádření Policie ČR, že parkující vozidlo nebude bránit silničnímu provozu. Pokud obec rozhodne kladně, tak žadatel hradí vyznačení parkovacího místa na vozovce a obec svislou dopravní značku.

S pozdravem Václav Krása

 

Dotaz Dobrý den. Rád bych se zeptal jedu pro bratra do rehabilitačního centra Kladruby a bude propuštěn domů,a potřebují jet po dálnici mužů použít pro tuto cestu jeho kartičku invalidy. Děkuji za odpověď Šimůnek Martin.

Vážený pane Šimůnku,

ano, nemusíte si koupit dálniční známku, ale bylo by dobré, aby Vám z nemocnice poslali přípis, že propuštějí Vašeho bratra, který je majitelem průkazu ZTP a parkovacího průkazu a nemůže jet veřejnou hromadnou dopravou.

S pozdravem Václav Krása

ZTP/P Dobrý den,                   je prlkaz ZTP/P vázán na určité vozidlo nebo může být použit i na jiné - zapůjčené?   Děkuji.

Vážená paní Espinozo,

průkaz ZTP/P sám o sobě nestačí k jízdě po dálnici bez zaplacení dálničních poplatků. Musíte mít ještě tzv. parkovací průkaz, který vydává obec s rozšířenou působnoostí. Oba dva průkazy jsou přenosné do auta, kterým držitel průkazů jede.

S pozdravem Václav Krása

Dobry den!!! Dobry den!!!Zdravotni postizeni da sleva letadlo,ne???S pozdravem Jakub Chromcak

Vážený pane Chromčaku,

u letecké dopravy nejsou žádné slevy pro osoby se zdravotním postižením.

S pozdravem Václav Krása

Dálniční známka Dobrý večer Vážený pane mám dotaz jak to bude z dálničními známkami až budou jako na Slovensku pro tělesně postižené. Mají to na SPZ ! Děkuji.

Vážený pane Zubře,

na webu NRZP ČR, www.nrzp.cz v číslovaných informacích si můžete najít vše, co se děje kolem přípravy elektronického výběru poplatku za dálnice. pro příští rok se zatím nic nemění. Změny nastanou až pravděpodobně od roku 2021 nebo 2022.

S pozdravem Václav Krása 

  

Dotaz Dobrý den pane Kráso mám nezvyklý dotaz,zajímá mi zda mohu jezdit autem, když ho budu dýchat v autě přes nosní kanilu mám CHOPN a když jsem na kyslíku tak nemám žádný problém Wagner.

Vážený pane Wágnere,

protože ujsem měl určitý čas také velké dechové problémy, používal jsem přenosný dýchací přístroj, jak popisujete, který se dával do elektriky v autě a dýchal jsem také, jak popisujete. Normálně jsem řídil a nevidím v tom žádný problém. Nikoho bych se neptal. Pokud Vám to lékař nezakáže, tak můžete jezdit.

S pozdravem Václav Krása

 

Proč osoby se ZTP nebo ZTP/P nemohou používat veřejnou hromadnou? Dobrý den pane Kráso, před nedávnem jsem četla dotaz paní Adámkové, která žádala řešení ohledně přeplněných vlaků. Výňatek z textu: Vlaky jsou teď plne starobnich duchodců, ti si jezdí za levno, ale invalida si nema ani kam sednout  Vy jste ji odpověděl mimo jiné toto: Slevy pro osoby se zdravotním postižením jsou pro ty občany, kteří mají problém s mobilitou a nemohou používat veřejnou hromadnou dopravu. To jsou ti lidé, kteří mají přiznaný průkaz ZTP nebo ZTP/P. Myslíte vážně, že invalidé s průkazy ZTP nebo ZTP/P nemohou používat veřejnou hromadnou dopravu? Nebo je to jen lidsky pochopitelný překlep? Nedotazovala bych se, kdyby mi bývalá kolegyně nevyprávěla, jak "musela bojovat" o příspěvek na péči a průkazku ZTP/P. Pani úřednice se pohoršovala nad tím, že i s doprovodem jezdí v MHD k lékaři. Kolegyně je po mrtvici, a mimo jiné onemocnění má i dlouhodobé psychické problémy. K chůzi musí používat hůl. Bohužel mě nenapadlo zeptat se, na jakou dg. dostala ID 3., teda pokud to má nějaký zásadní význam pro posuzování. Mě to překvapilo, protože vím, že PnP a ZTP se na sebe nevážou. Můžete objasnit jak to tedy je? Moc děkuji a přeji Vám hodně zdraví. Marcela Maříková

Vážená paní Maříková,

myslím si, že jste dala dvě věci dohromady, které jsou rozdílné, a to dopravu a nárok na průkazy OZP. Nárok na průkaz ZTP nebo ZTP/P májí soby, které mají problémy s mobilitou nebo orientací a mimo jiné mohou obtížně používat bariérovou veřejnou dopravu. Tím není řečeno, že jí nemohou používat. Chtěl jsem laicky příblížit nárok na průkaz ZTP nebo ZTP/P. Naopak, pokud lidé se zdravotním postižením používají veřejnou hromadnou dfopravu, tak je to dobře, a proto jsou také slevy pro držitele průkazů. Jedná se skutečně o nedorozumnění.

S pozdravem Václav Krása

Nový dotaz Dobrý den,pane Kráso. Ráda bych se Vás zeptala, jsem ID 3. stupeň a mám nárok na slevu na jízdném. Česká správa mi sice vydá potvrzení k určitému datu, ale nenapíše dobu platnosti na následující období. Dopravní podnik se řídí pouze daným datem. Vychází mi z toho, že bych měla chodit pro nové potvrzení každý den?

Vážená paní Ireno,

podrobnosti o slevě na jízdném naleznete na tomto odkazu:

 http://www.nrzp.cz/aktualne/informace-predsedy-nrzp-cr/2145-informace-c-79-2019-slevy-na-jizdnem-pro-id-iii-stupne.html

S pozdravem Václav Krása 

Slevy v dopravě Děkuji za předešlou odpověď, přece jen bych doplnila. Ano , neni to nový problém, ale pro invalidní důchodce dost zásadní. Uvádíte k Ztp: Slevy pro osoby se zdravotním postižením jsou pro ty občany, kteří mají problém s mobilitou a nemohou používat veřejnou hromadnou dopravu. To jsou ti lidé, kteří mají přiznaný průkaz ZTP nebo ZTP/P. Proč tedy je sleva na ZTP, když ten prukaz maji lide, kteři nemohou použivat veřejnou hromadnou dopravu? A tedy starobni duchodce je brán jak? A k vaši odpovědi: Není vůbec známo, kolik je lidí, kteří pobírají ID III. stupně a současně nemají průkaz ZTP nebo ZTP/P. Proto zatím nikdo nenavrhl nějakou úpravu, protože i administrace by byla složitá. Dříve nebylo složité , aby slevu lidé ve 3 stupni ID využivali. Nemyslím si, že by tedy šlo o problém v administrativě, ale že na tyto lidi se prostě zapomnělo. Přitom jejich důchod je mnohdy nižší než těch ve starobnim důchodu. A kolikrát nemaji jinou možnost jak se dostat k odbornému lékaři , než jet tou hromadnou dopravou. Co tedy můžeme udělat pro lidi invalidni, aby se jim sleva vrátila?

Vážená paní Adámková,

tento problém se snažím řešit, ale není to tak jednoduché. Řešení bude chvíli trvat.

S pozdravem Václav Krása

Lži Dobrý den pane Kráso, stále vidím v televizi o tom, že ČD vypravují stále více bezbariérových vlaků, ale že od prosince zmizí bezbariérové vozy z rychlíků Praha-Havlíčkův Brod-Brno se už nikde nechlubí. Prosím zastavte tu šílenost, opět zde budou jezdit balíkové vozy kde není důstojné cestování. Vagony nezůstanou ani na jednom rychlíku. Je to jediná možnost pro všechny vozíčkáře z Vysočiny jak cestovat do Prahy a pro mnohé i do Brna. Proč dochází k tomuto kroku? Copak už jsme netrpěli dost, ale opět nám vagony seberou. Konečně jsme mohli cestovat komfortně a teď mezi balíky. Není z Vysočiny vůbec žádná alternativa cestování, osobní vlaky také nejsou bezbariérové.

Vážená paní Jano,

děkuji Vám za upozornění, určitě se problémem budu zabývat. Prosím, abyste mi na adresu v.krasa@nrzp.cz, poslala spojení na Vás a adresu, abych Vám mohl přímo odpovědět, až budu vědět stanovisko ČD.

S pozdravem Václav Krása

ZTP a dálniční poplatky Dobrý den, jsem majitelem ZTP průkazu z dúvodu praktické hluchoty. Mám nárok na jízdu po zpoplatněných komunikacích bez dálniční známky? Někdy jsem četl, že mé postižení je právě výjimka. Špatně se to hledá, všude je všeobecně psáno že jsou osvobozeni od poplatku držitelé  ZTP a ZTP/P. I v chystaném projektu elektronických známek je to takhle prezentováno. Jak je to tedy? Na ZTP průkazu nemám nic vyznačeno. Kde se tedy rozpoznává ta Výjimka, pokud teda ještě platí. Děkuji za odpověď.

Vážený pane Grygare,

neslyšící, pokud nemají problémy s mobilitou, tak nemají nárok na slevu dálničních poplatků, a to proto, že mohou bez problémů využívat MHD a podobně.

S pozdravem Václav Krása 

dálniční známka Dobrý den, mám dotaz ohledně dálniční známky. Jsem držitelem průkazu  ZTP/P a  parkovacího průkazu označujícího vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou. Řidičský průkaz již ze zdravotních důvodů nevlastním, jsem odkázán na přítelkyni a její auto. U přítelkyně  nemám trvalý pobyt, nevím jakým způsobem dokázat osobu blízkou. Chtěl bych vědět, zda mohu využívat výhody, jako např. cestování po dálnici bez dálniční známky, abych nebyl pokutován. Za odpověď předem děkuji,   Petr

Vážený pane Horáčku,

když pojedete jakýmkoliv autem a budete mít s sebou parkovací průkaz a průkaz ZTP/P, tak vozidlo, kterým jedete nemusí mít v tu chvíli dálniční známku. Ale upozorňuji, že je to jenom po tu dobu, co jste v autě.

S pozdravem Václav Krása